Strona Główna  06/03/2021 02:13:35
DataZawartość strony
Aktualności i wydarzenia
Patron Szkoły
Sztandar Szkoły
Historia Szkoły
Szkolna kronika
Plan zajęć
Zajęcia pozalekcyjne
Kalendarz roku szkolnego
Dokumentacja szkolna
Pracownicy szkoły
Stołówka szkolna
Rada rodziców
Samorząd uczniowski
Sprawdzian po szkole podstawowej
Patron szkoły
Od Zdjęcia Różne„Kochamy wciąż za mało i stale za późno”

Prezentujemy sylwetkę naszego patrona

„Jestem tylko księdzem piszącym wiersze, dla którego wiara jest wciąż ważniejsza niż poezja” Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 r. w Warszawie w inteligenckiej rodzinie. Dzieciństwo spędził w stolicy. Tam ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze imienia Tadeusza Czackiego. W 1935 r. zdał maturę. Interesowała go głównie przyroda, czytał dużo książek przyrodniczych. Zachwycał się literaturą. W okresie gimnazjum miał miejsce debiut poetycki i prozatorski Jana Twardowskiego. „Powrót Andersena” – to tytuł debiutanckiego tomu wierszy. W 1935r. rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Przerwał je wybuch wojny. W 1944r. Twardowski brał udział w powstaniu warszawskim w szeregach AK. O tym, że wstąpi do seminarium, zdecydował pewnej nocy okupacyjnej. Wybrał powołanie, bo „miał potrzebę życia duchowego”. Wstąpił do Warszawskiego Metropolitalnego Semniarium Duchownego. Pierwsze tajne kursy odbywały się w Czubinie k/Błonia. Święcenia kapłańskie przyjął 4 lipca 1948 r.

Już jako młody ksiądz swoją pracę katechetyczno-pedagogiczną rozpoczął w Państwowej Szkole Specjalnej dla dzieci specjalnej troski w Pruszkowie, z którymi pracował przez okres pięciu lat. To właśnie z rąk dzieci w 1996 r. otrzymał niezwykłe wyróżnienie – Order Uśmiechu, który uważał za najcenniejszy spośród licznych tytułów i zaszczytów. Za swoją bogatą twórczość był wielokrotnie wyróżniany i honorowany:

1980 r. – Medal im. Janusza Korczaka

1989 r. – Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży

2000 r. – Nagroda Ikar

2001 r. – Nagroda TOTUS – zwana „katolickim Noblem”

To tylko nieliczne wyróżnienia dorobku twórczego księdza Jana Twardowskiego. O wielkiej popularności jego twórczości świadczą liczne tłumaczenia jego wierszy m. in. na język angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski. Twórczość księdza-poety, Jana od Biedronki, znają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Jego liryka jest szczególnie blisko związana ze światem dzieciństwa. To liryka dziecięcego myślenia, która „nie przestaje się dziwić Bogu”, ale też i uśmiech. On uśmiechał się w swoich wierszach, dając nam nadzieję, ucząc miłości i pokory. Jego poezja stanowi bogactwo wartości, z którego mogą czerpać dzieci, młodzież, a także dorośli. Miłość do Boga, do drugiego człowieka, miłość do Ojczyzny, zachwyt nad przyrodą, szacunek względem ojca, matki i nauczycieli to bezcenne wartości – prawdy przebijające się w twórczości księdza Jana. Do nich dochodzi jeszcze humor ciepły, tyczący się rzeczy małych, codziennych i tych wielkich, ostatecznych. Źródłem, z którego wypływa cały system wartości poezji księdza Jana Twardowskiego, jest miłość - nade wszystko Boga, którą ustanowił prawdziwą siłą swego życia i swoich wierszy.

Ksiądz-poeta Jan Twardowski – piewca miłości, nadziei i pokory -zmarł w warszawskim szpitalu na Banacha, 18 stycznia 2006 r.
Sztandar szkoły
Od Zdjęcia Różne


Od Zdjęcia Różne

Podziękowanie


Sprawozdanie z uroczystości nadania szkole imienia


SPONSORZY UROCZYSTOŚCI NADANIA IMIENIA – PRZYJACIELE PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W KAMIENIU


Plan działań związanych z procedurą nadania imienia i sztandaru w Publicznej Szkole Podstawowej w Kamieniu


UCHWAŁA RADY PEDAGOGICZNEJ w sprawie wyboru Patrona Publicznej Szkoły Podstawowej w KamieniuW dniu 7.02.2011r. uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy PSP w Kamieniu w tajnym głosowaniu dokonali wyboru patrona szkoły.

Więcej na ten temat tutaj


Prezentacja sylwetek kandydatów na patrona szkoły


Oto kandydaci na Patrona Szkoły:

Janusz Korczak

Kornel Makuszyński

ks. Jan Twardowski

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamieniu to placówka z tradycjami mająca wiele osiągnięć na miarę małej wiejskiej szkoły. W roku 2011 placówka obchodzić będzie 90-lecie jej założenia. Społeczność szkolna chcąc uczcić jubileusz szkoły postanowiła nadać jej imię i wybrać patrona.


Zapraszamy do zapoznania się z procedurami nadania szkole imienia.

Rekrutacja
Rekrutacja do oddziału przedszkolnego
Rekrutacja do klasy I
Projekty
Projekt "Dziś mamy szanse na lepsze jutro"

Polecane
Polecane linki
Placówki oświatowe w gminie
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl